Dobrovoljno vatrogasno društvo

Udruga

Dobrovoljno vatrogasno društvo

Za osnivanjem Dobrovoljnog vatrogasnog društva i potrebu organizirane samoobrane zaslužne su želje mještana Štitara. Brodska imovna općina dodijeljuje mještanima ručnu štrcaljku s kojom su Štitarci nastojali ugasiti požar 1932. godine, no kako nisu znali rukovati ovom napravom, vatru su gasili ručno. Tada shvaćaju da ukoliko se u budućnosti žele uspješno suprostaviti vatrenoj stihiji potrebno je da budu organizirani i uvježbani članovi društva. Od tada se društvo počelo razvijati te se priključuju mnogi mještani. 1939. započela je gradnja vatrogasnog doma, na adresi J. J. Strossmayera 34, gdje i danas postoji novosagrađeni vatrogasni dom.

 

Nakon 1945. godine, DVD Štitar bilježi stalni uspon broja članova. Prisutna je konstantna briga i zalaganje za pomlađivanjem, odnosno dovođenjem djece i mladih u društvo kako bi se osigurala smjena generacija i nesmetano funkcioniranje društva. Predsjednik Dobrovoljnog vatrogasnog društva je Slavko Kopić.

Skip to content