Nogometni klub “Sloga”

Udruga

Nogometni klub Sloga

NK Sloga

U vremenu između dva Svjetska rata kada se nogomet širio po svim krajevima Lijepe naše i bivao sve popularniji, davne 1935. godine osnovan je nogometni klub i u Štitaru.

Skupina seoskih momaka, budućih igrača uz potporu uglednih ljudi iz mjesta odlučila je osnovati nogometni klub.

 

Nazvali su ga Športski klub “ŠIŠKA” – akronim od štitarski športski klub.

Igralište se nalazilo na današnjem mjestu, na “Bunariću” gdje su postavljene drvene vratnice. Na istom mjestu održavali su se i vašari.

 

Igrački tim činili su uglavnom domaći ljudi uz pokojeg sa strane koji su uglavnom bili službenici na radu u Štitaru. Nije postojao trener, a taktiku i raspored dogovarali su igrači između sebe prije utakmice. Nije se treniralo redovno, nego prije početka sezone. Na gostovanja se putovalo zaprežnim kolima ili biciklima kada bi to vremenske prilike dopuštale. 

Prostorije kluba nisu postojale, nego su nogometaši odlagali svoju opremu i presvlačili se kod simpatizera kluba, mještana koji su živjeli u blizini igrališta. Službena organizacija utakmica nije postojala, nego su klubovi između sebe dogovarali utakmice, najčešće oko kirbaja. 

 

Od 1939.-1940. godine klub mijenja ime u “Sloga” koje i danas nosi. Zbog Drugog svjetskog rata ekipa se razilazi, odlazi na bojišta, a nekolicina se zbog stradanja više nije vratilo.

Nakon rata klub se obnavlja, nastavlja sa radom iako i dalje u ništa boljim uvjetima kao i prije rata. Od 1965. počinje organizirano natjecanje, a “Sloga” postaje klub pri Mjesnoj omladinskoj organizaciji. Tih godina, Marijan Živković – Patričar uključuje se u klub i svojim sponzorstvom podiže klub na viši nivo. Godine 1972. počinje izgradnja klupskih prostorija te uređenje igrališta.

 

Od značajnih uspjeha valja spomenuti 1976. godinu kada je bila prvak “Podsaveza”, 1986. kada je osvojila Kup Općine Županje, 1998. prvak II. Županijske lige te plasman u I. Županijsku ligu. Godine 2002. juniori su osvojili naslov najbolje juniorske ekipe u Vukovarsko – srijemskoj županiji.

Skip to content