Udruga za promicanje gospodarstvenih i kulturnih vrijednosti “Špencle”

Udruga

Udruga za promicanje gospodarstvenih i kulturnih vrijednosti "Špencle"

Udruga za promicanje kulturnih i gospodarstvenih vrijednosti “Špencle” je osnovana s ciljem očuvanja slavonske kulturne baštine, promicanje, promoviranje i unaprijeđenje gospodarskih potrencijala i autohtonih proizvoda te bogatih narodnih običaja. Špencle je poveznica između prošlosti i budućnosti, simbol tradicije Štitara i slavonskog kraja te bogate povijesti i identiteta Slavonije i Slavonca.

 

Cilj udruge je promicanje ugleda Općine Štitar u zemlji i inozemstvu, poboljšanje kulturno- zabavne turističke ponude, uspostavljanje ekonomske i gospodarske suradnje mjesta Štitar s ostalim mjestima, regijama u Hrvatskoj i inozemstvu.

 

Djelatnosti kojima će se nedavno osnovana udruga baviti su: okupljanje sve većeg broja ljudi koji su svojim podrijetlom, rođenjem ili življenjem vezani za Štitar, promoviranje gospodarstvenih potencijala, autohtonih proizvoda i kulturnih vrijednosti naselja Štitar, okupljanje svih ljudi koji nalaze inspiraciju u bogatoj kulturnoj baštini Štitara, proučavanje kulturne i socijalne prošlosti i dr.

 

Udruga će ove godine organizirati 1. tamburaški maraton kojim žele okupiti renomirana imena s tamburaške scene u Štitaru te organizirati natjecanje o čijem će pobjedniku odlučivati gledatelji, odnosno posjetitelji maratona. Prema zamisli osnivača Udruge, svi tamburaši će svirati u isto vrijeme na većem prostoru te u isto vrijeme praviti stanke, a posjetitelji će “obilaziti” sastave, poslušati izvedbe, kušati tradicijske delicije i u konačnici odlučiti o pobjedniku koji će biti nagrađen vrijednom novčanom nagradom.

 

Predsjednik udruge “Špencle” je Ivan Pranjić, a udruga je u samo nekoliko mjeseci postojanja okupila oko pedesetak članova.

Skip to content